Det är den tiden på året igen. Härliga dagar då det sjuder av liv i Lovisa. Det är svårt att hitta P-platser för bilar i centrum och man kan knappt med cykel ta sig fram längs vissa gator i gamla stan 🙂
Men det är underbart med VIMMEL och sol och glada människor!
Mycket folk på Trädgårdsgatan.Delikatessparken, producenternas marknad. Här säljs allt från hembakat och ekologiskt odlat till hantverk av olika slag.Under ett par timmars tid var det kö in till stan.Ont om P-platser redan från tio på morgonen. Om någon skarpögd ser att där finns lediga platser långt framme till höger på bilden kan jag upplysa om att man inte får parkera där, eftersom där finns garageutfarter.Vimmel på Skeppsbromarknaden.Vimmel på torget.
Ytterligare ett inlägg ska jag ge ut i kväll och så gör jag ett klart för i morgon. Lovisa Historiska Hus pågår nämligen ännu då, på Lovisadagen söndagen den 25 augusti, klockan 10–17. Så jag tänkte ta fler bilder då!
I Lovisa bor 15 000 personer, på en stor yta. I centrum kanske 7000.
Då 15 000 extra personer kommer för att besöka LHH-dagarna blir det trångt 😀
Vi har extra P-platser på olika ställen i stan, gratis museibuss som kör runt osv.
Dessa dagar är härliga! Om du frågar mig.
Ha det gott!
Delikatess låter som min avdelning…gott gott 🙂
Parkeringar är något de vill ha bort….vi får cykla 😉
Ha det fint.
I Lovisa bor 15 000 personer, på en stor yta. I centrum kanske 7000.
Då 15 000 extra personer kommer för att besöka LHH-dagarna blir det trångt 😀
Vi har extra P-platser på olika ställen i stan, gratis museibuss som kör runt osv.
Dessa dagar är härliga! Om du frågar mig.
Ha det gott!
Vimmel och sol är härligt! Fast särskilt varmt verkar det inte vara med så mycket kläder, eller….? 🤔
Trevligt fortsättning på vimlet! 😃
Det var kring +20. Såsom sensommaren är hos oss, rejält varmt där det är vindstilla, kulet vid havet där det blåste från och till 🙂
Wow!!! Alla var ju där. Lite hissnande efter tomma gator. 😉
Ja, så här är det under LHH-evenemanget – fullt ös, fullsatt, trängsel – under två dar 😀
Trevligt! Ska också ut i vimlet imorgon. Älskar marknader.
Så gör också jag.
Lite vemodigt med hösten och sedan vintern, men många fina marknader bjuder årstiderna på 🙂 Tack och lov för det!
Så kul när det kommer mycket folk och vädret var ju perfekt.
Kram
LHH är som sagt ett populärt evenemang.
Om det hade regnat hade det varit liten katastrof för marknaderna som arrangerades under bar himmel.