Lovisa Historiska Hus, vimmel

Det är den tiden på året igen. Härliga dagar då det sjuder av liv i Lovisa. Det är svårt att hitta P-platser för bilar i centrum och man kan knappt med cykel ta sig fram längs vissa gator i gamla stan 🙂

Men det är underbart med VIMMEL och sol och glada människor!

Mycket folk på Trädgårdsgatan.
Delikatessparken, producenternas marknad. Här säljs allt från hembakat och ekologiskt odlat till hantverk av olika slag.
Under ett par timmars tid var det kö in till stan.
Ont om P-platser redan från tio på morgonen. Om någon skarpögd ser att där finns lediga platser långt framme till höger på bilden kan jag upplysa om att man inte får parkera där, eftersom där finns garageutfarter.
Vimmel på Skeppsbromarknaden.
Vimmel på torget.

Ytterligare ett inlägg ska jag ge ut i kväll och så gör jag ett klart för i morgon. Lovisa Historiska Hus pågår nämligen ännu då, på Lovisadagen söndagen den 25 augusti, klockan 10–17. Så jag tänkte ta fler bilder då!

10 reaktioner på ”Lovisa Historiska Hus, vimmel

  1. Delikatess låter som min avdelning…gott gott 🙂
    Parkeringar är något de vill ha bort….vi får cykla 😉

    Ha det fint.

    1. I Lovisa bor 15 000 personer, på en stor yta. I centrum kanske 7000.
      Då 15 000 extra personer kommer för att besöka LHH-dagarna blir det trångt 😀
      Vi har extra P-platser på olika ställen i stan, gratis museibuss som kör runt osv.
      Dessa dagar är härliga! Om du frågar mig.
      Ha det gott!

  2. Vimmel och sol är härligt! Fast särskilt varmt verkar det inte vara med så mycket kläder, eller….? 🤔
    Trevligt fortsättning på vimlet! 😃

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.