Ni vet, som bloggare tycker man ibland att man har fotograferat allt. Man har sagt allt, skrivit allt. Det finns sällan något revolutionerande att komma med 😀
Själv gillar jag vardagsbloggar. Där skribenter delar med sig av både litet och stort från vardagen. Glädje och sorg, ibland sjukdomar och död, men ofta helt vanliga små saker från vardagen som att solen tittat fram eller någon har upptäckt en liten blomma.
Vackra vyer, fula vyer, väder och vind, naturen i alla dess skepnader. Skyltar, bokmärken, glad-måndag-bilder, träd och djur, svartvita bilder, byggnader, portar, gränder, stränder…
Allt detta och mycket till är bloggarna vävda av.

Jag beslöt mig för att ta bilder utan att känna någon press. Fotografera där jag går, enligt mottot ”gräv där du står” 😀
Det har varit en bra dag. Saker som jag grubblat över verkar lösa sig. Det gäller att alltid försöka släppa sådant man inte ensam kan styra över. Då brukar lösningar komma till dig 🙂
Kvällen avrundas med nachos toppade med köttfärs, salsa och creme fraiche, riven ost.

Vackra träd, och antagligen smaskens på plåten, då du inte kunde låta bli att nalla från den.
Svante
Åt upp alla nio samma kväll 🙂
Fina knotiga träd och chipsen ser så goda ut!
Nachos är jättegott 🙂
Ja vardagen är intressant och ibland när man känner sej gnällig och läser något så känner man sej bättre. Bilden på det knotiga trädet är min favorit. Längtar efter uppehållsväder så vi kan gå ut och leta bilder på naturen. Igår var det sol med iskalla vindar så det blev inga längre promenader.
Sköt om dej
Kram
Jag längtar också efter att kunna gå obehindrat, mitt fotograferande har lidit lite på grund av att rörligheten är begränsad.
Kramar!
Det ser gott ut! själv har jag en risotto på gång. Nu väntar jag bara på att riset ska bli färdigt.
Ha en skön kväll!
Kram, Ingrid
Hoppas det blev gott! Risotto är inte riktigt min grej, har försökt lära mig gilla det – men… 😀
Bilden på trädstammen är ju hur spännande som helst. Har man tillräckligt med fantasi kan man se en djävul, ett ansikte och en utomjording.
Visst är vardags- och tramsbloggar roliga, för de bjuder ju på så mycket som man ofta kan iddentifiera sig med också.
Hoppas nachosen smakade gott! Antar att du hade besök och delade med dig, för inte kan du äta alla dessa nachos själv…
Jo då – jag åt alla nio nachos själv. Dom är ju små munsbitar, kanske fyra cm i diameter?
Antar att det inte finns något kvar på plåten 😀 Gillar bilden på trädet mycket! Kram!
Precis, det finns inget kvar på plåten 😀
Exakt vad jag gör 👍 gräver där jag står och fotograferar det jag ser går förbi och tycker om. Ingen press på snygga eller vackra bilder.. Hörde nyss på nyheterna att två kinesiska turister hos er kanske har corona viruset hemskt, håller tummarna att det inte är det dom har.. Kram!!
Ja – jag läste nyss en rubrik om att det fanns ett par fall i norra Finland…
Bra sagt. Gräv där du står. Kan ge mycket. Jag känner också så att jag har fotat det mesta i mina städer. Visar upp en del som har redan visats men kanske blev de lite äldre så är det ju ändå inte det samma. Jag gillar när det är mycket träd som skymmer.
Kram!😀
Ofta är det väl ändå så att de som läser våra bloggar inte minns allt det vi fotat 🙂
Kram!
Precis så. 😊kram!
Nachos!👌🏻
Helt klart en favorit bland många 🙂
Jepp- för mig med! Men jag älskar ju guacomole- superstark- å jag vet ju att du inte gillar stark mat! Men ändå!
Vissa välkryddade rätter gillar jag, men inte FÖR mycket chili t.ex. 😀