Det har varit en fin och solig dag utan lika våldsam blåst som i går.
Jag cyklade till min mor, som är 80+ och hör till riskgruppen, och därför får vi inte träffas. Vi talar varje dag på telefon, men då vi levererar något till henne lämnar vi sakerna på trappan eller i postlådan. I dag levererade jag några tidningar och ett par chokladstänger, som överraskning, till henne.

På väg hemåt igen fick jag äntligen syn på några krokusar. Som jag jagat dem 😀
Annars är det en dag i taget som gäller. Följer nyheterna så mycket jag orkar. Gränserna till Nylands län där jag bor stänger inom kort. Det blir allt fler restriktioner och begränsningar, men jag tycker tillsvidare att det är bra med sådana. Däremot är det otroligt tufft för många företagare… Lyckligtvis kan en del av dem, lunchställen till exempel, erbjuda take-away och hemleveranser.
Ramen till pusslet blev klar i går kväll. En bit fattas… så nu när jag hittat krokusarna är det pusselbiten som jag jagar 😀
Så skönt med en cykeltur i solen och lite uppmuntran till din mamma. Krokusen är den vackraste vår blomman och jag har massor i trädgården.
Kramar
Vad fint att du har dem hemma på gården ❤
Vi får glädjas åt allt det lilla nu – och ta en dag i taget.
Kram!
Tur att naturen inte bryr sig. Vi behöver ögongodis och lite glädje. Hoppas du har hittat pusselbiten. Också får glädjens skull 😀
Den saknades inte den där pusselbiten.
Jag hade bara några i fel ordning där uppe 🙂
Idag var vi nästan synkade, för jag har också hittat krokusar. Här var lika fint väder som hos dig, och ännu varmare ska det bli imorgon.
Sverige är nog det enda landet i Europa som än så länge är väldigt restriktiv med förbud och avstängningar. Hotell-, restaurangbranschen, frisörer och många fler går på knä just nu.
Igår jämförde man Sveriges agerande med hur grannländerna har gjort. Än så länge verkar det gå bra att ”lita på” oss att vi följer rekommendationerna. Men jag bävar inför Påsk, då svenskarna reser till fjällen och/eller sina sommarhus i andra delar av landet. Å just dessa ”andra delar” vill absolut inte ha några nollåttor i närheten. För Stockholm är ju hårdast drabbat.
Kunde nog vara lite hårdare bandage i Sverige… inga fjällresor nu!
Hoppas ni klarar er utan många dödsfall.
Man måste helt enkelt glädjas åt det lilla i dagens vardag. Tack och lov att vi i dessa Covid tider inte går mot vintern, men åt våren! 😎☀️🌼
Ja, usch så tungt det hade varit att få Covid på hösten!
Bra att du påpekade det.
Så vacker krokusbild, de är så härliga! Jag tänkte att du kanske hade alla kantbitar men att de var fel sammanfogade…fint med en liten överraskning till din mamma. Sköt om dig!
Du tänkte rätt – jo! Ingen bit saknades, de var bara fel fogade 😀
Skönt att kunna fundera på ett trevligt pussel emellanåt allt om Corona 🙏
Ja, jag försvinner in i pusslets värld en stund varje dag.
Önskar jag hade en plats för ett större pussel här hemma som man kan sitta och gno ner sig i ibland, men det är svårt med småbarn i huset 😅 Ha en bra dag 🤗
Ja, eller om man har djur, som min syster – katten vill vara med 😀
Ha en skön helg!