Min mammas faster Greta jobbade på den gamla bokhandeln i Lovisa. Ett vackert hus på Alexandersgatan som tyvärr hamnade under grävskopan och revs ner då nytt skulle byggas på samma plats.
Min syster jobbade också där en tid.
Jag kan fortfarande drömma om att jag är inne i den bokhandeln och minns hur det såg ut där, också i övre våningen och i lagret samt i Gretas kontor.
Vi har en fin bokhandel också i dag i Lovisa och nu har den flyttat ner till gatunivå på Drottninggatan. En gata som diskuterats mycket på stan för att arbetena med att snygga upp den krävt tid. Men det blir SÅ fint då det blir klart, tycker jag.
Drottninggatan har blivit enkelriktad och fått snedparkering. Det gula lilla huset till vänster har såvitt jag vet skyddsbeteckning. Det borde snyggas upp, just nu förfaller det tyvärr.
Här i köpcentret Gallerias övre våning fanns bokhandeln förr. Där torde inom kort öppnas en italiensk glassbar.
Här öppnade Lovisa Bokhandel i dag. Jättefina, stora och ljusa utrymmen.
Det är kanske inte så svårt att gissa att jag köpte ett comic-pussel 🙂 Och faktiskt redan tre julkort. Ska försöka hinna pyssla några kort också.
Förstås hittade jag även fina klistermärken.
Har med avsikt fotograferat så att inga andra kunder syns på bilden. I en liten stad känns det som att jag behöver be om lov eller säga till personen att hen kommer på bild i min blogg.

Visst var det fint, blev mycket glad när jag steg in och klart och tydligt är allt uppsatt. Mycket bra på alla sätt!
Ja, och så stora skyltfönster där allt syns tydligt. Inget fel på Galleria annars, men det gick ju inte att skylta om sig själv där uppe på andra våningen 🙂
Ahaa, nu blev det klart. Fick inte klart för mig tidigare om bokhandeln flyttat en våning ner eller tvärs över gatan, Nu vet jag. Jag gillar också bokhandlar överlag, och alla besök i grannstaden innebär också ett besök i bokhandeln, skall du veta! Snart är det dags igen, håret växer…
Bokhandeln i närheten av busstationen i Borgå besökte jag också förr då jag jobbade där och då som man överlag rörde på sig mer.
Nu sker det mesta i Lovisa och det finns så mycket härligt i vår bokhandel 🙂
Det är roligt att gå runt i en riktig bokhandel.
Det ser väldigt fint ut.
Tyvärr vågar jag inte gå runt i affärerna inne i Växjö. Smittan ökar väldigt mycket just nu. Måste in med min dator som bråkar men det är en liten verkstad så det ska gå bra hoppas jag.
Kramar från oss
Vi använder mun- och nässkydd då vi är i affärer, men det är sällan jättestor trängsel i en liten stad. Skulle det bli trängsel skulle jag gå ut. Hoppas du får din dator fixad!
Kramar!
Den bokhandeln lär nog attrahera fler kunder på markplan. Men var fanns böckerna? Akademibokhandeln är ju också en mix mellan bokhandel och kontorsmateriel med mera. Så jag gissar att din bokhandel har ungefär samma affärsidé.
Finns nog böcker också, och pussel och spel och kontorsmaterial med mera, men jag fotograferade inte åt alla håll i den stora lokalen 🙂
Jag vet inte 🤷🏼♀️ om jag gillar gatan men den kanske ser finare ut i verkligheten. Men jag älskar också bokhandel. Undrar hur länge vi kan ha såna affärer då man handlar mer och mer på nätet. 😥
Ja, samma tanke har slagit mig. Många mindre affärer i centrum av Helsingfors har tvingats stänga. Folk handlar på nätet och i köpcenter.
Men även för köpcenter går det sämre under coronan.
Drottninggatan är inte riktigt klar än, men till sommaren blir den fin, det ska säkert komma planteringar också.
Då har vi något att se framemot.
Ja, världen förändras butiker och affärer kommer att försvinna. Många går under. 😥😢
Och städerna kommer förlora sin myndighet. Jag gråter redan. ☔️
Det är inget fel med landsbygden heller. Mera utrymme, frisk luft
Sant! 🥰
Vi skall vara tacksamma att det fortfarande finns riktiga bokhandlare, brukar försöka stötta min lokala, inte bara när det är bokrea.
Fint! Rätt tänkt!
Stöttar vi inte kan vi inte förvänta oss att ha dem kvar.
Fint, vitt, ljust, öppet och snyggt! Älskar bokhandlar och var faktiskt vid vår bokhandel i helgen! 😃
Vi måste besöka bokhandlarna för att få ha dem kvar 🙂 ❤
Visst är det något speciellt med att besöka en bokhandel … en speciell atmosfär och en egen doft 🙂 Ser fint ut!
Gatan ser lite höstgrå ut, men blir säkert fin när allt är klart och solen skiner. Hoppas någon tar hand om det gamla huset också.
Ha en fin tisdag!
Ja, gatan blir fin om inte förr så till våren. Ska komma planteringar där.
Allt är ju grått nu och även lite halvfärdigt där.
Verkligen fint där i bokhandeln, länge sen jag var i Galleria nu. KRAM
Ja, då du bor i en annan stad.
Bokhandeln finns inte längre i Gallerian utan på markhöjd i byggnaden på andra sidan gatan.
Ja, det är något speciellt med bokhandlar. Älskar att rota bland alla böcker. Andra kan inte gå förbi hyllan med chips eller godis. Det har jag inga problem med. En hylla med böcker däremot är oemotståndlig 😀 Trevligt med de stora skyltfönstren.
Både godis och böcker tilltalar mig 🙂
Men visst är det nåt speciellt med böcker också, att hålla i dem! Bläddra!
jag gillar ochså att gå in i bokhandlar. Fastnar mest vid pennorna men i alla fall. Brukar gå vid böckerna memorerar titlat och ser om jag hittar dem på storytel.
Pennor, häften… härligt! Och pussel. Ibland böcker 🙂