Bra med en timme extra

… då jag har en lång to-do-lista här inom väggarna i mitt kära hem.

Ja, jag känner många som inte gillar det flytta visarna hit och dit. Åt vilket håll ska dom och varför?

En timme bakåt nu, mot årets midsommar, en regel som för mig är lätt att komma ihåg. Våren 2027 vänds visarna framåt, mot det årets midsommar. Men på den dagen får vi vänta fem månader.

I dag blir det blandade bilder och ditt och datt eftersom Åke har temat Veckans foto, det 87:e i ordningen för honom.
Det är söndag och då visar många av oss bloggare skyltar. Mig veterligen håller ingen direkt i trådarna för temat numera, men utmaningen har ändå rullat på under många år.

Vin & mat står det på skylten, och reklam för en vin-tidning och Messukeskus = mässcentrum.
Den lilla vita flaggan fanns på kärran jag skuffade framför mig. Troligen en kärra avsedd för att köra små barn i, men ingen har nånsin stoppat mig då jag använt den för mina kassar.

Det är alltså bokmässan kombinerad med en vin- och matmässa som pågår i Helsingfors 22–25 oktober. Nytt för i år var att det fanns en separat liten hall för handarbete, välmående och pyssel.

Pusslet som jag har på gång, om som jag ser fram emot att fortsätta med lite i dag medan brasan sprakar några timmar i ugnen. Ramen är klar och en del av luftfarkosterna har börjat forma sig.

På mässan fanns det bara två (2!) pussel med nya motiv av Jan van Haasteren. Resten var Ravenburgers och andra märken. Det här pusslet står på tur sedan då pusslet jag köpte ifjol, med julmotiv, är klart. Så efter nyår, mot våren nån gång.

Veckan har också bjudit på samvaro med vänner över en bit god mat. Fish and chips har jag nu testat på restaurang Fylla och det får absolut fullt godkänt.

Höst och snart vinter = mer läsning i mitt lilla bo här hemma. Numera läser jag helst personskildringar och där står Tove Jansson högst i kurs. Klistermärken går åt i mängder och massor då jag skriver dagbok, och de nyaste alstren hittades också på bokmässan.

Att dagarna går fort och minnet inte alltid är knivskarpt leder till att jag ibland glömmer tacksamhetskalendern. Men då noterar jag två frågor på samma gång.

24 oktober. Hur skulle du spendera en perfekt ledig timme?
Läsa böcker eller bloggar, skriva dagbok, pussla – allt som som ger mig totalt lugn egentid.

25 oktober. Vilken liten sak känns som lyx?
Svarar ofta samma sak. Det faktum att vi bara vrider på en kran och så får vi rent vatten, kallt eller varmt.

2 reaktioner på ”Bra med en timme extra”

  1. Jag håller helt med dig när det gäller lyxen att vrida på en kran och få rent varmt eller kallt vatten. Men det är inte så självklart! Här på Gotland har vi vid flera tillfället varit tvungna att koka dricksvatten. En lång period i Visby för något år sedan och nu senast på södra delen av ön.

    Ha en fin söndag! Kram, Ingrid

    1. Oj då – ja, men sånt får man vara beredd på ibland och kvaliteten av någon anledning lider.
      Å andra sidan är det där med att koka dricksvatten inte så stort problem, om man har el 🙂
      Soliga hälsningar och en kram från Lovisa!

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.