
Häromkvällen blev jag förskräckt när jag tittade ut genom köksfönstret. Det såg ut som om Mårran från Mumindalen hade flyttat in på översta våningen i grannhuset 😱🥶
Klipsk som jag är insåg jag ganska snabbt att det nog ändå troligen var en julgran! Men figuren hade två lysande ögon. Ett ljus som silades mellan grenarna från fönstret på andra sidan huset.
I dag hade Mårran fått en ljusslinga och nu såg figuren ut som den gran den är 🎄😂
😀 ❤
God jul till dig!
Ibland ser man olika figurer i mörkret och det är spännande. Nu faller det stora vita flingor så vi får en vit jul.
Kram Minton o Anki
Vi har lite vitt här redan, men tror att vi får mer på torsdag förmiddag.
Kramar till er!
Ja ibland ser man det som inte finns..Ja nu vänder det och vi går mot ljusare tider,här hos mig blir dagen 1 minut längre i morgon..Haé Kram God Jul.
Samma här, den minuten ska vi glädjas åt 🙂
Kram och god jul!
Hahaha! En lite mera rolig synvilla;-) Så himla kallt det är hos dig. Här var det visserligen också minus åtta, men som tur är ska de bli bara två minus imorgon.
Tusen tack för ditt fina julkort:-) La upp det på bloggen. Är inte lika duktig som du med att skriva ”riktiga” julkort…
Roligt att kort uppskattas än i denna dag – jag tycker om att skicka sådana. I år hann jag dock inte pyssla personliga kort.
Torsdag ska vara ”varm” här med bara +2, sedan blir det kallt igen. Bläää!
Haha … hjärnan feltolkar våra syner ibland – vilken tur att det inte var Mårran!
GOD JUL!
Ja, Mårran skrämde mig ett par gånger – men sedan blev jag van 😉
God jul!