Påskbasarernas tid

Alltid lika roligt att åka till Köpbacka som ligger på fem minuters bilväg från centrum, ute på det vi kan kalla landet, i närheten av Räfsbyåkrarna där det är trevligt att bonga allehanda fåglar också.

I före detta småskolan arrangeras alltid påskbasar inför påsk och julförsäljning inför jul. Det brukar vara kö utanför innan dörrarna öppnas, och sedan går ostar, bröd, sockermunkar, limpor, lotter och hantverk åt i ett nafs, såsom det ska göra 🙂
Farmors småkakor bakade på riktigt smör smälter i munnen och den mjuka chokladkakan var också god. Köpte även ett litet jästbröd och bondost.

21 reaktioner på ”Påskbasarernas tid

  1. Aldrig fel med en basar oavsett högtid, sen brukar väl pengarna gå till något bra om jag inte missminner mig fullständigt.
    Äter inte kakor så ofta men ibland så, gott gott gott. 🙂

    Ha en fin kväll.

  2. Låter väldigt trevligt. Jag gillar också sånt. Småkakorna påminde mig om att jag måste fundera över vad jag ska baka till påsk. Blev sugen när jag såg ditt foto. Kram!

  3. Där har ju snön nästan försvunnit. Å vilken höjdarbild på kakorna. Nästan att du borde öppna en matblogg;-)

  4. Funderar alltid över dessa småskolor som finns lite överallt. Hur många barn som gick där och att de verkade vara så mysiga och trevliga jämfört med dagens stora moderna och ofta väldigt fula, själlösa skolor

    1. Tänker samma – tryggare och mysigare med små enheter.
      De som inte tycker lika påstår att där inte finns lika många bra lärare och att mobbning förekom även där…
      Men i stora skolor kan mobbning gömmas på ett annat sätt.
      Ja, allt har ju sina fördelar och nackdelar.

      1. Kanske så, men även stora skolor är fulla av outbildade lärare. Jag undrar om folk skulle vilja gå till läkare eller tandläkare utan utbildning?

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.