Kanske svårt att tro…

… då ni ser denna bild, att vi fått tjugo centimeter snö 🙂 Men det mesta kom ner som snö, innan det blev snöblandat regn och sedan ”bara vatten”.

Här sitter jag i bilen på Alexandersgatan och väntar på min syster som är inne i en affär. Totalt ägnade vi fem timmar i dag åt olika ärenden. Vi handlade till mamma, skottade blöt snö på hennes gård och såg till att fåglarna fick sin mat och att gångarna till deras matställen putsades.

Sedan blev det lite julklappsuppköp, julblommor och juldrycker.

Imorgon ska jag slå in julpaket och då lyssnar jag på julmusik. En hemmadag då jag också ska ägna mig åt vänners bloggar, äntligen!

12 reaktioner på ”Kanske svårt att tro…

  1. Så tråkigt med regn för det blir slask. Det var vitt morse och minus sen lite tö och nu kallt och halt. Då har ni gjort några fåglar glada och din mamma har fått hjälp.
    Kramar från oss

    1. Ja, mamma behöver mycket hjälp men tillsvidare kan hon göra mat själv och klarar sig hemma med vissa vardagssysslor.
      Visar plus minus noll nu, jag kan ha julrosorna på balkongen, de vill ha svalt – innan jag tar in dem.
      Kramar!

  2. Fotot är riktigt konstnärligt om jag får säga så. Men vädret är ingen höjdare direkt. Regn här – icke. Snö – japp, men det är värre söder om stan har jag förstått.

    Njut nu av din julledighet och ”have fun” när du slår in paket:-)

    1. Tack! Ja, det enda jag behöver och önskar mig är vila och några lugna dagar utan ansvar för allt möjligt som har med jobbet att göra.
      Jag vill baka pepparkakor, även efter jul, steka köttbullar, sova länge om morgnarna 🙂

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.