Det är + 19 grader redan nu på förmiddagen. Hård blåst utlovas men det stör inte mig för det betyder att jag får den svalka jag vill ha.
I måndags vågade jag flytta ut tomatplantorna på balkongen. Efter omplantering i större krukor har nya plantor kommit upp, så de är fler än på fotot. Sedan jag tog den här bilden har de förstås vuxit också. Händer mycket på några dagar i sol och värme ☀🌱

Om några timmar ska jag ha bedömningsmöte för en prao-elev. Vi har sådana ibland på Nya Östis fastän det innebär vissa utmaningar då vi inte har en fysisk redaktion.

Korpar i keramik på Galleri Theodor, av Pirjo Laaksonlaita. Utställningen öppen till och med söndagen den 19 maj.

För en vecka sedan, torsdagen den 9 maj, såg det ut så här vid Skeppsbron i Lovisa. Inte ännu så många båtar vid bryggorna, men i dag är de betydligt fler skulle jag tro.
I dag ska jag också till polisstationen för att ge fingeravtryck till pass och id-kort. Sedan fortsätter jag röja bland papper och annat här hemma. Det är inte klokt hur det samlas sånt på hög, fastän jag tycker att jag röjer hela tiden. Papper från 2021 som får mig att inse hur fort tiden går. Vissa avtal sparar jag, för jag litar inte på att allt sparas i molnen och inte ens på yttre hårdskivor osv. Till hundra procent kan man inte försäkra sig om att ha allt kvar där man vill ha det, men försöka duger.
Dagens citat från boken ”Du klarar allt”.
”Det finns alltid ett realistiskt sätt att förverkliga en dröm på. Det finns ingen dröm som inte kan uppfyllas” (Barbara Sher)
Varken du eller jag har en anledning att klaga över vädret just nu. Det är ljuvligt och jag njuter för fullt. Gissar att du gör samma sak:-)
Papper har en tendens att växa i form av högar, även om jag måste säga att jag gjort mig av med högarna för några veckor sedan. Jag använder inte molnet alls, men spar ”viktiga” saker på olika lagringsmedier.
Ja, det finns nu en orsak till att jag rensar mer än vanligt – och den skriver jag om efter några veckor 🙂
Och vädret – ja… har varit en underbar vecka då jag också fått ha några timmar ledigt från jobbet varje dag.
Det börjar se allt mera vårligt ut hos dig i Finland också! Härligt!
Ja, äntligen, får man minsann säga 🙂
Klockan är strax efter 9 här, solen skiner och det är 17 grader. Härligt!
Lycka till med tomatodlingen.
Vackert vid hamnen.
Trevlig pingst!
Tack – jag ska fortsätta rapportera om odlingen 🙂
Trevlig pingst till dig också och vi hoppas sommarvädret håller i sig ett par dagar till!