HGSH, fönstertvättarens mardröm?

Vackert och välskött hus. Roseborg, byggnadsvårdarens butik i Strömfors bruk. Jag har själv köpt fönstertätningspapper härifrån. Och det som här inte finns till salu, det behövs knappast heller 🙂

Men i min kategori, Hur galet som helst, kommer bilden in eftersom jag ofta slås av tanken ”vem ska tvätta alla fönster här, hur görs det?” Är det här fönstertvättarens mardröm eller ett eldorado för den som älskar att putsa och pynja, länge.

Samtidigt kan den här bilden nog också gå in under kategorin Fina fönster ❤

Det regnar i dag, torsdagen den 2 juli. 15 grader svalt ute men vattnet behövs och jag passade på att torka av min postlåda då jag hämtade dagens tidningar därifrån.

10 reaktioner på ”HGSH, fönstertvättarens mardröm?

  1. Jag har också spröjsade fönster men kan ta bort dem på utsidan innan jag tvättar fönstren. Sedan sätter jag på dem igen. Inget problem alltså 😃
    Ha det bra, kram 🤗

  2. Jag läser Kristallinas svar och det är nog enbart moderna spröjsar som ibland kan tas bort, s. k. fuskspröjsar som ligger utanpå rutan. På gamla hus som vårt torp sitter de fast, varje lite ruta är infogad i spröjsen.

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.