
Igår var jag ute på två cykelturer. Tog då flera bilder som jag på något sätt ska portionera ut.
Det har väckt diskussion i vår stad då gräset är oklippt på flera ställen. Eller såsom här, vid Bastion Ungern, att man lämnat ”öar” av blommor och strån vid trädens rötter.
Hurra, säger jag. Så ska det vara! Det är bra för blommor, fjärilar och insekter. Det ser INTE ovårdat ut, anser jag.

Turen gick vidare längs spången genom vassen, från en park i Märlax till Drottningstrand.

Lovisea – det omdiskuterade flytande huset, som man kanske inte här på bilden ser att flyter på vattnet. Det byggdes till bostadsmässan 2023. Ingen har tyvärr köpt det och inga nya flytande hus byggdes heller. Trist. Jag menar, sådana finns ju på många andra håll i världen.

Och hemåt, längs gångbron, Kronobron. Jag cyklade också, men hade inte ett släp såsom mannen har 🙂
Nu då det varit fint väder är jag inte är så mycket vid datorn, förutom då som jag jobbar. Har två veckor kvar på av vikariatet, som hittills varit trevligt och givande ❤ Jag läser vänners bloggar ibland om kvällarna och kommenterar så mycket jag hinner. Men det har blivit lite si och så med den tiden, och ibland har jag många kommentarer som väntar på godkännande på min egen blogg. Hoppas ni alla har överseende med det!
Jag är mest tillfreds, som lyckligast, då det är lagom varmt och soligt ute.