Året i siffror

Statistiknördens anteckningar.
Statistiknördens anteckningar.

Jag skriver ingen årskrönika men brukar istället presentera mitt bloggår i siffror.
Året började ganska normalt, snäppet bättre än året innan, och det har varit glädjande att se att antalet visningar av mina sidor och besök på dem långsamt med stadigt ökat. Under januari-maj hade jag mellan 3000 och 4700 besökare månatligen.

Statistikstaplar på WordPress.
Statistikstaplar på WordPress.

Den första maj kom jag på att min man hade träffat en annan kvinna. Under ungefär ett halvt års tid hade han haft ett förhållande med henne bakom min rygg. Insikten överrumplade mig totalt.
Under hela maj månad och en bra bit in i juni skrev jag ganska vanliga inlägg. De som kände mig bra märkte nog ändå att allt inte stod rätt till.

Den 18 juni beslöt jag mig för att på bloggen berätta om det som hänt. Att skriva om mina känslor blev en del av mitt sorgearbete. Det är en process som fortfarande pågår fastän det i dag är åtta månader sedan jag kom på vad min på den tiden mest älskade person hade gjort mot mig.
Jag skrev inlägget Skilsmässobloggen?, som fram till i dag haft 1263 läsare.

Och det var då det började hända.
Under tre månaders tid noterades min blogg för 75 000 visningar. Som mest hade jag närmare tvåtusen läsare på en dag.
Och för att göra en lång sifferhistoria kort hade jag över hundratusen fler sidvisningar 2014 än 2013. Siffrorna steg från 35 692 till 138 609.

Jag hade tänkt filosofera lite kring vad det kan bero på att bloggar om olika livsöden intresserar läsare, men då blir det här inlägget för långt.
I stället tackar jag alla som på riktigt engagerat sig i mitt liv, som kommenterar och som på olika sätt stöttar mig så jag kan stappla vidare på livets stig.

Nu hoppas jag att mitt 2015 blir bättre än fjolåret, även om det kan innebära att jag tappar lite läsare 🙂

HÄR finns min årsrapport från WordPress. Den visar vilka inlägg är mest lästa, vilka vägar läsarna hittat min blogg och vem som kommenterat mest hos mig. Kolla gärna deras bloggar också genom att klicka på bloggarnas namn. Då kommer ni att hitta många fina bilder och läsvärda inlägg!

17 reaktioner på ”Året i siffror

  1. Ajajaj…hade du fler sidvisningar 2014 än 2103? Det är väl inte så konstigt. Eller har du magiska krafter och kan sia i framtiden? Haha…
    Nåväl jag förstår att du bara slant med händerna. 🙂
    Så fort tiden går. Och jag hoppas att du har hittat dig själv och är nu mycket lättare än det var i maj.
    Önskar dig en strålande fin 2015!
    Mark Twain sa följande meningen och jag tycker att det passar i många sammanhang. ” Age is an issue of mind over matter. If you don’t mind, it doesn’t matter.”
    Kram

  2. Jag kunde inte hitta någon årsrapport när jag klickade på HÄR. Men det är nog bara för inloggade.
    Ja du, det har varit ett turbulent år för dig och du har inte kommit runt till den 1 maj ännu, därefter ska det nog bli ännu lugnare än det lugn du faktiskt utstrålar redan nu.
    Men, jag vet, det finns ett inre också.

    Visst är det underbart att ha sociala medier och kunna få skriva av sig, det är en stor läkedom.
    Och man blir så glad över alla kramar och klappar på kinden.

    Ha det nu bäst, önskar dig ett fint nytt år 2015 ❤ med mycket kärlek, glädje och möjligheter 😉
    Kram!

    1. Du har varit en underbar vän för mig här på bloggen och det är kul att spela WF med dig också – så tack för allt du gett mig!
      Allt skriver jag ju inte om här, men försöker fortfarande få med lite av mina känslor och jag hoppas också det ska komma en dag då jag kan presentera en ny kärlek, men det får ta den tid det tar.
      Kramar och allt det bästa till dig med ❤

      1. Tusen tack för din fina kommentar till mig!
        Och jag lovar, vill du och är öppen, så kommer det en dag en ny kärlek ❤ till dig! Stänger du dörren, kommer ingen. Just nu har jag stängd dörr, har för mycket runt mig, men i framtiden kommer även jag att öppna dörren.
        Jag vet, för jag har också en skilsmässa med otrohet bakom mig. Men en ny kärlek kom, när jag var redo, det tog flera år, men han kom! ❤
        Kram igen!

      2. Jag har dörren öppen, men klart att alla sår inte har läkt än, så träffar jag en man just nu får han lov att ha rätt mycket förståelse – tids nog blir allt bra – det litar jag på!
        Kramar!

      3. Nämen vad läser jag!
        Carita spelar du Wordfeud???
        Jag älskar det!
        Vågar man utmana dig!!!!!

  3. Carita, vad roligt med så många läsare!
    ( även om det kunde ha varit roligare med så många UTAN chocken som kom i maj..)
    Fortsätt ditt strålande jobb här inne!
    kram

    1. Tack snälla du! Jag fortsätter skriva och hålla min stil fastän jag åter tvingats återgå till att godkänna kommentarerna manuellt.
      Det gick bra en tid att låta dem gå ocensurerade igenom men sedan kom det några aggressiva rader och då är man ju där igen.
      Det här är ju min blogg och jag läser de sårande raderna som några (obs! väldigt, väldigt få) skriver men publicerar dem inte.
      Kramar ❤

      1. Jag känner igen det där….tyvärr..
        Men jag får den där skiten på mejl istället…
        Har slutat kolla mejlen kopplad till bloggen…har fått massor av mejl ifrån feminister, veganer och andra galningar…
        Jag fattar inte varför man överhuvudtaget kår in och kollar våra bloggar om man nu inte tycker som vi eller gillar det vi skriver eller fotar…
        Så jag förstår dig- det är bättre att inte läsa skiten..

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.