Kanske inte mitt bästa köp…

… i livet, men lite miljövänligt ändå? Hade en vän som skulle slänga bort en massa saker han fick på köpet då han tog över ett lager. Han hade tänkt slänga merparten av ”skräpet” men bra att han tänkte om. För massor av prylarna kan användas på annat och nytt sätt än de ursprungligen var avsedda för.

Blev väl rätt fint i slutändan ändå :-)
Blev väl rätt fint i slutändan ändå 🙂

Jag meddelade att jag var intresserad av det jag trodde var en kruka då jag såg en bild på Facebook. Lovade ersätta ägaren med en flaska rött. Sådana får man ju inte under nio euro.
När jag åkte för att hämta ”krukan” visade den sig vara en gammal papperskorg i plåt.
Och för att plåtskrället skulle få en ansiktslyftning köpte jag en kärleksört för ytterligare nio euro. Totalpris för ”installationen”, 18 euro. Kanske inte min bästa investering i livet men känner mig som en liten miljöhjälte ändå. Skräpkorgen slängdes inte bara bort!

På balkongen ska det också bli luktärter i sommar. Trots kall början på våren har växten fått en viss fart!
På balkongen ska det också bli luktärter i sommar. Trots kall början på våren har växten fått en viss fart! Mer mull ska den också få senare.
Inte ofta jag köper veckotidningarna men den här tror jag kan ge mig extra inspiration till semestern.
Inte ofta jag köper veckotidningarna men den här tror jag kan ge mig extra inspiration till semestern.

Vill inte köpa så mycket nytt till hemmet, det har jag skrivit här många gånger. Men ibland känner jag att jag behöver vissa saker. Som ett par sittdynor till stolarna på balkongen. En flög nämligen bort därifrån 🙂 Men det var inget värdefullt, snarare en enkel värmesits för kalla vinterkvällar. Något vi fått gratis för länge sedan av ett telebolag. Och som var så superlätt att vinden tog tag i den. Säkert nån mening med den sitsens färd ut i världen 😀

Alla mina blomster borde också få en värdig placering, en vacker inramning på balkongen. Kanske jag hittar nån fin hylla för dem nånstans.

5 reaktioner på ”Kanske inte mitt bästa köp…

  1. Nu var priset för ”installationen” i dyraste laget, men jag gillar den. Äkta rost och en växt som inte behver skötas – perfekt! Så kombon var kanske ändå värt pengarna;-)

  2. När jag tänker efter ville jag inte heller från början så mycket i min lägenhet. Vete katten hur den blev så överfull. 🙂

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.