
Så här inför jul kommer det massor av gratis reklam. Jag har inget klistermärke på brevinkastet som förbjuder sådan, eftersom jag vill ha några tidningar som kommer med gratisutdelningen.
Black Friday har jag inte heller mycket till övers för, den brukar krocka med Köp-inget-dagen… 🙄
Klart att vi ska konsumera så att företagen håller sig flytande, men slit-och-släng ska vi inte ha. Handla lokalt om du kan. Allt från livsmedel till kläder och de prylar du behöver.
Jag slänger nästan all gratis reklam direkt i pappersåtervinningen. Önskar att de företag som finns på orten skulle gynna ortens lokala tidningar. Men jag förstår också att de inte har hur mycket pengar som helst och de funderar via vilka kanaler de når den största kundkretsen.
Orsakullans frågor för 24–25 november är:
Thanksgiving, firar du denna dag? Svar: Nej, firar inte.
Black friday, här ska shoppas eller nobbas? Svar: Vet inte ännu, nånting kanske jag köper men inte för att det är Black Friday.
Nu är der massor med reklam i brevlådan. Jag köper inget på Black friday och firar inte några helger.
Kramar från oss
Ja, det är nog den tiden nu – Black Friday och julhelgen på kommande.
Kramar!
Black Friday är väldigt bra för de som annars kanske inte skulle ha råd att köpa vissa saker. Sen tycker jag det är dåligt när det handlas bara för att det är billigare, alltså när konsumtionen triggas utan mening.
Visst, du har rätt – att den som verkligen behöver nåt kan köpa det förmånligare.
Men att trigga igång konsumtionen, och få mänskor att köpa fastän de INTE behöver prylar – är ju mindre bra.
Du kan ju ha en skylt där det står att du tackar nej till reklam men gärna vill ha ……. det brukar funka.
Kunde försöka. Men tror att de som delar ut reklam, tidningar med mera, inte hinner läsa det / hänga med / inte ens måste följa sådana önskemål.
Håller med dig och här blir ingenting köpt. Dessutom höjer många priserna inför Black Friday och sänker det sedan igen.
Ja, det skulle göras nåt slags undersökning hos oss – just för att konsumenterna inte ska luras.
Alltså själv blir jag smått nipprig av allt amerikanskt som skall importeras… Black Friday är verkligen ngt som inte borde ha tagit sig till Europa tycker jag. Och tacksägelsehögtiden inte heller….
Svarta fredagen, dagen efter Tacksägelsen skippar och bojkottar jag till varje pris. Så också i år. Tänk vad mycket onödigt som produceras och som bidrar till klimatets förändringar. Mänskligheten borde skärpa sig…..
Tycker precis lika.