Glad 150-promenad-dags måndag!

Hahaa, det här blev ju lite smygreklam ser jag, för vännen Mias butik! Det var inte meningen, tanken var bara att få mig dokumenterad efter en lång arbetsdag. Foto: Pia Calenius

Jag tog då mina 2900 steg på min jubileumsdag. 150 dagar har jag traskat, minst 2500 steg, ofta många fler. I väder som väder, och nu går vi mot ljusare tider.

Glad måndag också för att arbetet med det tämligen svåra pusslet avancerar 💪 En mycket uppskattad gåva som jag fick till 60-årsdagen av mina vänner ❤

I dag har jag jobbat från 9 till 17. Umgåtts med en väninna, haft två långa samtal på telefon med andra betydelsefulla personer i mitt liv.

Späckat schema på många sätt, men det är ok då det bara ibland blir så här och då jag själv får energi av att finnas till, att prata om viktiga saker med viktiga personer i mitt liv.

16 reaktioner på ”Glad 150-promenad-dags måndag!

  1. ”From nine to five” – det var väl Dolly Partons låt/film från 1980 tror jag det var. Å då tyckte jag att det var lyx att bara jobbat från nio till fem. För då fick jag minsann jobba från 8 till fem. Idag är arbetstiden ju betydligt kortare om man säger så.

    Stort GRATTIS till 150 ”vandringar”. Fortsätt med det. Himla kul selfie som din kompis Pia tog. Ja, det är ju ingen selfie då – egentligen 😉

    Lycka till med pusslet. Ingen brådis. Ha kul bara:-)

    1. Nä, ingen brådis med pusslet. Det har lugnande effekt, hittar 10-20 bitar per kväll 🙂 Eller tja, ibland kanske lite fler.
      Ja, jag tyckte att bilden som Pia tog blev bra – så där ser jag ut 🙂

    1. Ja, det här är inte lätt, finns så många nyanser av rosa, ljusbrunt, mörkt, svart, vitt, grått – där inga detaljer är synliga 🙂
      Tack för att du hör till många som stöttar mig genom promenaderna!

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.