
Den första av mina stora solrosor håller på att slå ut. Igår var det Ukrainas nationaldag, så den hann nästan bli klar. De andra gula blommorna har lyst upp rabatten nästan hela sommaren, några är 1,5 meter höga. Solrosen som snart slår ut blir kanske 70 cm.

Tyvärr fick jag inte in skärpan på det som ser ut som en blivande kolv. I popcornsgräset, majsen, finns flera sådana här, de flesta är på väg och är gröna. Jag tror inte att de utvecklas till kolvar, men något slags blomning är det kanske ändå? De behöver säkert mycket värme en längre tid och hinner inte utvecklas så mycket mer, men roligt och spännande och glädjande är det ändå!
Och i dag är det pappas 101-års dag. Grattis till dig där nånstans som du finns, kära far ❤
Vi firar också Lovisa-dagen i dag i vår stad. Lovisas namnsdag.
Hoppas det ännu blir fina soliga och ngt varmare dagar så solrosen hinner slå ut helt, innan nattfrosten kommer… Glad Måndag till Dej med 🤗
Verkligen, hoppas det! Borde inte bli frost de närmaste tio dagarna.
Vi håller tummarna för att få lite sommarvärme tillbaka också.
Bara solen behagar visa sej så är det ju varmare automatiskt men rätt ostadigt väder denna vecka här hos oss
Ostadigt även här, men väldigt gott då solen är framme 🙂
Jag tycker nog egentligen bäst om solrosorna just innan de vecklar ut sig, de har så vacker form då, som på din bild. Roligt med popcorngräset som du kallar det. Förr åkte vi på sjävlplock, det är som att gå i en djungel. Kanske skulle pröva det igen.
Ja, det är väl nåt slags majsgräs? Men fick sin början från icke-poppade popcorn 🙂
Självplock av solrosor finns i våra trakter också fastän jag just nu inte vet exakt var.
Jag tänkte nog på majs, alltså majskolvar, de är roliga att plocka och så har man vinterns behov i frysen.
Det blir knappast kolvar här, men det skulle vara fint OM det blev 🙂
Men så gröna fingrar du har! Jag fick en solrosbebis i början av sommaren av min granne, hon hade dussinet fullt. Hennes har vuxit och blomstrat medan min fört en tynande tillvaro. Tills igår! Då såg jag att den faktiskt kommer att blomma, gissa om jag blev glad! Popcorngräset har tröttnat helt, går i höstens färger nu. TRor dottern ett år fick en majskolv! Måste kolla med henne. Bra jobbat av dig, kanske pratar du rätt språk med dina växter. Grattis fina Lovisa!
Jag började med att så popcornen i kruka och hade dem i växthuset ett tag, men sedan lyftes plantan ut och där började den må bra.
Visst talar jag med plantorna rätt ofta 🙂
Du är säkert bra på en massa annat, fastän nu inte just majsväxten tog sig och vi hoppas solrosen ska blomma!
Lovisa firar hela veckan, imorgon tisdag med marknad, ska försöka ta mig till torget!
Härligt att det växer och frodas hos dig. Grattis Lovisa och glad måndag kväll!
Kram 🤗
Popcornsgräset var ett experiment som överraskade mig glatt. Zucchinin blev helt okay, men jag fixar nog inget ätbart av dem.
Kram i måndagskvällen!
Kul att solrosen verkar ”hinna klart” innan hösten. Bilden är helt underbar! Bra jobbat!
Såg festligheterna på Ukrainas nationaldag igår, både från Kiev och Washington och det Ovala huset konstigt nog. Det var riktigt stort. Kul också att den nya kanadensiska presidenten var med på ett hörn där.
Popcorn-gräset på min innergård har inte så fina blommor som din majs har. Det har inga blommor alls faktiskt. Nej, det blir nog inga majskolvar, men himla kul ändå.
Då kan du fira mycket idag – om du känner för det:-)
Oj, så fint att det visades nåt på teve! Jag missade dock allt.
Gissade att det inte blir kolvar men helt fantastiskt tycker grannen och jag att det kom nåt slags blommor 🙂
Solrosor är sååå ljuvliga! Grattis till Lovisa!
Glad måndagkväll till dig!
Fina blommor – ja! Och tämligen lätta att odla 🙂
Onsdagskram nu när jag hinner läsa och godkänna allas hälsningar.