Pinsamt, pinsamt att fråga ”vart e poteetren” när man får mat på fina krogen. Det är kycklingfilé med wokade grönsaker och en fräsch salsa. Jättegott var det, och potatisarna… dom kom, i en separat skål lite senare. Inte ens servitriser har ju sju armar.
Efterrätten, en kladdkaka med grädde och mangosås (tror jag), var också utsökt god.
Vi firade alltså i går en kväll i goda vänners lag på Hotel Degerby och sedan tog vi ett par knipare på Saltbodan. Kvällen var ljum och skön, jag klarade mig bra i kort kjol.
Adrian har varit ute på sina egna äventyr. Han kanske kommer hem i kväll. Vi måste göra så här ibland. Vi kan inte vara tillsammans dag och natt, då blir slutresultatet – boken om honom – inte bra.
Och så råkade jag få en frilansgrej för Vasabladet. Den jobbade jag med i går och i dag.
Det var riktigt kul att samarbete över koncerngränsen, vilket jag fick lov till av min arbetsgivare för att Vbl och ÖN inte konkurrerar med varandra och för att jag är tjänstledig just nu. Grejen handlar om Lovisa Historiska Hus-evenemanget som arrangeras 25-26 augusti.
Ser ju jättegott ut!
Yummie! När får jag komma på middag?
Tack för alla dina fina kommentarer hos mig, dem värmer alltid lika gott
Kram
Jag bor ju lite långt borta om du vill göra en spontan visit 🙂
Och den här maten serverades på restaurang, men den kanske inte alls är svår att fixa själv 🙂
Läste tillbaka lite för jag blev väldigt spänd på vem/vad den här Adrian är!? Men min nyfikenhet stillades inte, tvärtom!!
Ja, Adrian är en fiktiv karaktär, huvudpersonen i mina böcker. Man kan läsa mer om dem på http://www.debutsky.fi.
Här på bloggen skriver jag åtminstone nu under en tid om hur en författare med eget litet förlag i Svenskfinland jobbar – hoppas du blir intresserad av boken. Skriver du något själv, utöver bloggen?