Tack mina vänner för en härlig kväll!

I går hade jag glädjen att få använda ett presentkort som jag hade fått av två vänner som gåva på min fest tidigare i somras, då jag firade mitt nya jobb.

Vi började med ett glas champagne hos mig. Tyvärr glömde jag föreviga väninnorna med Daniel Craig och övrigt James Bond-inspirerat. Vi hade så mycket att prata om 🙂

Sedan gick vi till Locale. Restaurangen ligger bara ett lite längre stenkast från mitt hem.
Locale bjuder på en miljö som är både hemtrevlig och elegant. Där har jag hittills aldrig blivit besviken. Maten är superb, vinet gott och den vänliga men samtidigt lagom diskreta betjäningen får också högt betyg.

Lövbiff a la Eero Laakso, en av klassikerna.

En helkvälls samvaro känns alltid lika värdefull. Vi kom överens om att det här måste ske lite oftare.

Chokladkaka med vitchokladsmousse, björnbär och hallon. I mitten en liten pannacotta med Lovisaäpple.

Kvällen avslutades med en drink på Degeri, den tämligen nya sportbaren.

19 reaktioner på ”Tack mina vänner för en härlig kväll!

    1. Ja, det var väldigt trevlig – vänner är värdefulla.
      Portionerna lagom små eller stora, hur man nu tar det 🙂 Jag brukar sällan orka äta allt, men nu gjorde jag det.
      Bara lite potatis blev över.

  1. Trevligt. Läckra bilder. Degeri har jag inte testat. Men Locale, man är tacksam! Trevlig fortsättning på veckoslutet!

    1. Jag hoppas att Degeri inte blir för stökigt, det var lite högljutt där i baren i fredags.
      Men maten vi åt förra veckan var helt bra och kanske den sidan av restaurangen hålls lugnare.

  2. Härlig meny. Jag är glad att du hade trevligt! Because you´re worth it, som de sade i reklamfilmerna för ett kosmetikamärke.
    Blev dock nyfiken: Vad hade ni hittat på: Daniel Craig och James Bond-inspirerat? Låter jättekul, men jag kommer inte på vad det kan vara.
    Keep smiling.

    1. Det finns mycket gott på Locale och menyn är förnyad nu, det behövs ibland i en liten stad då många ofta går på samma ställe och äter.
      Angående Bond. Jag har pappfigur som föreställer Daniel Craig, i naturlig storlek. Sedan har jag många andra Bondprylar, från glasunderlägg till tavlor med planscher från senaste Bond-filmerna, osv.

    1. Det blev lite innebandy via en streamtjänst hos min syster. Favoritlaget Tor förlorade dock, detsamma gällde Finlands volleybollherrar lite senare på kvällen.
      Men man kan inte få allt 😀
      Trevlig kväll var det ändå.

    1. Precis. Varenda sådan här träff är guld värd för mig som bor ensam och som är rätt mycket ensam och självständig i mitt jobb.
      Att få byta åsikter, skratta eller gråta vid behov.

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.