Vi var kanske ute i extra god tid då vi planterade ljung på familjegravarna redan nu. Men det var skönt att vara ute där då blåsten var varm och då det inte regnade just den timme som vi tillbringade där.



Vi var kanske ute i extra god tid då vi planterade ljung på familjegravarna redan nu. Men det var skönt att vara ute där då blåsten var varm och då det inte regnade just den timme som vi tillbringade där.



Så välskött och vackert det ser ut att vara på kyrkogården i Lovisa. Jag är lite besviken på den i Klintehamn. Där är allt annat än välskött. Den skulle behöva en riktig renovering.
Ha en fin helg!
Kram, Ingrid
Men så tråkigt om en kyrkogård inte är välskött! 😦
Kram till dig från ett regnigt Lovisa.
Det är vilsamt och fridfullt på gamla kyrkogårdar. Speciellt när man är på ett ställe där man känner alla som har sina stenar där. Så är det i min lilla by och jag går omkring och minns. Nu har jag inte satt ljung ännu för det blommar så fint fortfarande eftersom vi inte haft frost ännu men snart så….
Ja, det känns rofyllt att vandra där och titta på stenar med namn på personer man känner. Man pratar om dem som ligger där, och minns dem.
Lovisa har en vacker kyrkogård och stenmuren med mossa och ormbunkar är fin.
Kram
Ja, tänk om du kunde komma på besök!
Jag gillar att gå omkring på kyrkogårdar och kolla och fantisera. Så rogivande.
Här i Lovisa var det väldigt vackert 😀
Det är välskött och fint hos oss. Kan man inte sköta gravarna själv betalar man till församlingen, som fixar jobbet.
Inte billigt, men det fixas.
Väldigt fin plats. Lugnet befinner sig med det samma. Vackra bilder blev det också.
Tyckte själv om ljungen jag lade på pappas grav ❤
Den var väldigt fin. ☺️🍁🥀
Jag köper ofta lite extra blomster, vackra ljus och sedan de där glashållarna som ljusen får stå i – för att sätta på pappas grav ❤