Vacker vägg och trädgårdsprydnad

Den som rör sig längs Ehrensvärdsstigen kan se den här väggen, en bakvägg till en gårdsbyggnad. Jag tycket att den är jättefin i sin enkelhet.
Klätterställning för växter med prydnader som tyngder och en lampa som kanske till och med funkar då kvällarna blir mörkare?

Det har varit fortsatt varmt här. ”Inte en droppe regn, på fleee-era daar” sjunger Tomas Ledin. Ingen åska heller, vilket andra områden i landet fått uppleva.

Har just nu massor av jobb eftersom vi har Läsarfest på lördag och sedan ska jag från och med måndag gå på några dagars ”semester”. Ordet lägger jag alltid inom citationstecken, dels för att jag som företagare och ansvarig för tidningen sällan kan vara helt ledig, dels för att företagare själva bekostar sina lediga dagar och därför känner jag inte att jag har semester i den bemärkelse som anställda har.

Men jag ångrar inte en enda sekund att jag tog steget fullt och och blev företagare 2016. Det är tungt ibland och även krävande på många sätt. Men jag har klarat det och jag är min egen chef. Jag får jobba hemifrån alla dagar, och det uppskattar jag stort.

Nu slutspurt fram till och med söndag och sedan hoppas jag kunna pusta ut ett tag 😍

14 reaktioner på ”Vacker vägg och trädgårdsprydnad

  1. Klätterställningen är helt i min smak. Skönt att du tar lite ledigt och kopplar av. Fortfarande inget regn och nu är det drygt en månad sedan.
    Kramar från oss

  2. Väggen är riktigt läcker. Vet inte om den belyses med ”blått” ljus eller om den är målad i blått, men effekten är helt suverän.
    Att hänga gamla vaser/mjölksnipor tillsammans med en lampa i den ställningen är väldigt kreativt och minst sagt annorlunda.

    1. Ja, jag vet inte varför vaserna/sniporna är där men funderade ut att de kanske utgör tyngder?
      Väggen är vit, effekten har kommit av skuggor / via kameran på nåt sätt / solen.

    1. Ja, jag ser mycket fram emot den fjärde juli. Inte för att det är USA:s nationaldag, men jag kan ju fira den också 😄
      Och får skatteåterbäring då. Jippii!

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.