Att träffa vänner som man vet var man har, det är guld värt. Några få som stöttar i ur och skur. Som vet vad jag gått igenom de senaste tjugo, trettio åren. Vänner som inte låter sig luras av skitsnack och som inte nöjer sig med ytskrap.
Fick en trevlig stund på veganrestaurangen i dag, har nästan blivit tradition att äta där på fredagar.
Det här med nya utmaningar har mest med bloggen att göra, och lite med mitt liv överlag. Jag ska försöka börja göra saker som jag aldrig gjort förr, och till exempel att baka är inte min starkaste sida.
När det blir av och vad jag bakar vet jag inte. Men det ska ske.
Jag har en del lyckade bakverk bakom mig men mest misslyckade 😀
Så även om det jag gör, vare sig det är bakverk eller nåt annat nytt, misslyckas – så får ni veta det också!
Baka är inte så lätt men lite träning så fixar du det. Vilka läckra godsaker det finns på bilden. Alltid kul att testa något nytt.
☺
Ja, det är nog något relativt ”enkelt” julgodis jag tänker på – föll också för pärmbilden 😀
Riktiga vänner är guld värda. Bakning är roligt om man inte har några krav på att det måste bli bra. Jag känner en tant som jag bakade tillsammans med när jag var ung, och jag glömmer aldrig hennes ord när jag kämpade med kakorna för att få dem runda och fina, då sade hon: nej men nu får du sluta göra perfekta kakor, det ska synas att de är hembakade, annars kan vi lika gärna köpa kakor och sedan skrattade hon vänligt.
En sådan härlig tant ❤ Så ska det vara – roligt och kravlöst!
Har aldrig bakat något och tänker inte börja nu heller;-) Dessutom gillar jag ju inte ens sötsaker. Tycker du utmanar verkligen dig själv om du börjar med julbak alltså. Det kan inte vara lätt.
Inte vet jag om det blir julbak, men NÅT ska jag baka, kanske enklast med nåt slags godis? 😀
Så sant som det är sagt – Riktiga vänner är guld värda!
Jag bakar ibland … ibland blir det bra och ibland mindre bra. Lycka till med vad det än blir!
Ja, alla har säkert misslyckats med något bakverk nån gång 🙂
Om man inte passar sig, när det är halt ute, kan det bli bakvärk istället.
Svante
Det kan det bli! 😀
Jag älskar att baka. Håller tummarna att du lyckas.
Vänner känner och förstår dig. Det är klart att de inte lyssna på skitsnack. De som gör det är helt enkelt inte vänner. Kram!
Precis… jag vet vem som inte är mina vänner, men som chef är det nödvändigt att alltid vara diplomatisk, att lyssna, försöka förstå.
Att man får ta en del skit och inte höra så mycket tack hör tyvärr också till.
Men jag tycker vi fått en ganska bra diskussion till stånd här kring det här.
Kram!
Älskar att baka! Härlig terapi! Och att glädjas när bakverken sedan uppskattas! 😃
Jag vet inte om mina bakverk skulle uppskattas 😀 Men jag ska testa nåt tag.
Då jag bor ensam finns det ingen som äter upp dem heller, men för jag dem till jobbet då vi har möten tror jag allt blir uppätet – förutsatt att det är gott.