… är att bli klar med pusslet till midsommaren.
Jag har ju insett att jag inte haft tid att pussla så mycket nu då det är sommar, om jag jämför med tiden och pussellusten på höst, vinter och vår.
Det är lika roligt fortfarande, men jag är mera utomhus nu, och dessutom har olika saker på jobbet krävt en hel del på senaste tid. Men det är bara roliga saker och fina utmaningar!
Nu vill jag bli klar med pusslet till midsommaren, för då hoppas jag kunna ha fina blomster på bordet.
Pusslen utgör fortfarande en stor hjälp då jag behöver sortera mina tankar och släppa vissa saker. Varje gång en bit faller på sin plats tänker jag att det är som med livet. Allt ordnar sig. Pusselbitarna finner sina platser. Hittar jag inte en lösning i dag kommer jag på den i morgon.
Du har kommit en bit så det klarar du säkert. Alltid bra med något som rensar hjärnan
Kram
Jo, det behövs!
Kram och hoppas du njuter av tvålen ❤
Ja den är så len och doftar underbart
Kram
Va bra! Det är svårt med dofter men då träffade jag rätt 🙂
Kram!
Hoppas du får pusslet klart, så bordet kan bli hemvist för prunkande växter till Midsommarhelgen. Hos mig kommer det att vara ”växter ute”, som gäller.
Svante
Ja, jag ska försöka skapa lite midsommar här inne 🙂
Om det inte regnar hos mig så går jag ut bland växterna, och regnar det tittar jag på naturen genom fönstren.
Svante
Nyss regnade det lite här, då kollade jag naturen via fönstret 🙂
Låter som en vettig filosofisk tanke- varje pusselbit har sin givna plats, det gäller bara att hitta den. Ser ut att vara ett ganska svårt pussel med många färger och ett gytter av hus och människor. Tror nog att du klarar det till midsommar.
Tack, jo det är mitt mål 🙂
Och rätt har du, gytter av färger men också en del mönster som är relativt ”enkla” att se.
Ja, livet kan vara ett pussel det också! Du är ju nästan klart med pusslet, det på bordet alltså, så du lär nog hinna till midsommar.
Återstår nog en del svåra partier ännu men skam den som ger sig 🙂
Det klarar du till midsommar. Varje bit som hittar sin plats gör att det blir lite lättare. Härligt att hittade en sysselsättning som blir som en ventil. Kram!
Den ventilen har behövts. Många tankar som måste sorteras och sållas.
Kram!