Jag gav mig inte i dag heller…

Såsom jag skrev var jag frusen i morse och tanken på en promenad i snöyra och minus fem grader var lagom lockande. Jag tänkte att jag rentav är dumdristig om jag ger mig iväg ut.

Inomhus var jag klädd i en blus och tre stickade tröjor, stickade strumpor och tofflor och leggings. Fick upp värmen på det sättet och kände vid 17.30-tiden att jag klarar av att gå en sväng runt två kvarter.

Snön yrde runt och det hade bildats drivor både på trottoarer och mitt på vägarna, så det gällde också att ha balans vissa ställen.

Nu fick jag ihop bara runt 2000 steg, men då mitt mål är 75 000 i månaden är jag inte alls orolig för att inte komma upp till det. Förutsatt att jag får vara frisk, såsom jag skrivit ett antal gånger här.

Det gör ändå gott för kropp och knopp att komma ut. Frisk luft och lite rörelse efter att ha suttit vid datorn och jobbat med tidningen hela dagen. Bara gått till toaletten och till köket där jag tillredde kycklingfiléer i ugnen.

Men detta mörker och denna snö som vräker ner… ja, vad ska jag säga? Gillar inte, men måste bara gilla läget.

Och promenaddag 101 är klar 💪

16 reaktioner på ”Jag gav mig inte i dag heller…

    1. Jag var ute i dag också, men det är tungt på oplogade trottoarer och mörkret knäcker mig.
      Men jag tänker att vi går mot ljusare tider, och om ett par månader kanske snön är borta och promenaderna blir trevligare 🙂

  1. Bra jobbat med en promenad även idag. Här har regnet hängt i luften hela dagen men vi fick till en promenad innan det började ösa ner och vad gott kaffet smakade efter promenaden!

  2. Snacka om att vara dedikerad!!! Och det är du verkligen! Till synes är du helt ensam om att våga dig ut i detta hemska väder. Om jag var riktigt omtänksam så skulle jag erbjuda dig att vi byter. Jag får dina snödrivor och du får tar över 4 plusgrader, regn och dimma. Men nej, så omtänksam är jag tyvärr inte;-)

    PS. Finland spelar träningslandskamp i fotboll mot Sverige ikväll på Algarvekusten, Portugal. Där lär det vara varmare;-) DS.

    1. Ja, jag vet inte hur det gick i matchen – men en kompis i Sverige skrev till mig igår att det är match 🙂
      Nu ska vi också få plusgrader, så du behöver inte byta – men jag tror att vi har massor mer av snön som vanligt ändå.

    1. Ja, jag ger mig ju inte – men kanske det kommer en dag då jag inte orkar gå ut om jag blir riktigt sjuk.
      På nåt sätt tror jag ändå att varje promenad ger mig nåt slags styrka, motståndskraft kanske, frisk luft i alla fall.

  3. Det är skönt med en promenad när man suttit vid datorn. Frisk luft och få igång blodcirkulation. Hittade några snödroppar som tittar fram och dom skall jag ta en bild på.
    Kramar från oss

  4. Här har jag skottat tre timmar i tre dagar för snön vräker ner. Troligen många steg men jag vet inte bara att jag blir förfärligt trött och får träningsvärk överallt och snön är blöt och tung och snökanterna är höga. Inte roligt alls.

    1. Nej. Jag vet. Det är inte roligt, och det här väl vad den globala uppvärmningen kommer att betyda för oss som bor lite längre norrut.
      Vi brinner inte upp, men vi snöar in.
      Många steg blir det, men roligt är det inte.

  5. Snödrivor är riktigt jobbiga. Hade vi också här i förra veckan men nu regnar det hela tiden.
    Hoppas att du inte mår sämre. Ta hand om dig och glad tisdag kväll. 🙂

    1. Snödrivorna är mest jobbiga här inne i stan då de upptar P-platser för oss som inte vet var vi ska ställa bilarna. Då de som plogar inte hinner med.
      Och ända börjar många av dem ploga 03-04 på natten.
      Har mått bra i dag, men det växlar rätt mycket och därför tror jag att jag i grund och botten inte är helt frisk.

    1. Det är statistiken över antalet steg som håller mig i gång. Annars är det nog motigt många gånger i halkan eller blötan, i mörkret och kylan.
      Men fint om mina vinterbilder underhåller 🙂

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.