
Lovisa stad har åter skapat en trevlig plats, denna gång i närheten av våra gamla bastioner. Jag valde att ställa mig lite skymd bakom påskharen. Barnasinnet är ju det sista vi människor ska mista.
Vi verkar få ett underbart väder till påskhelgen. Jag har vädringsfönstren öppna och hör hur bilarna ännu kör med nabbdäck. Gatudammet yr, men snart ska även det otyget, såsom snön 😂 vara ett minne blott. Fåglarna kvittrar i alla fall i högan sky 🥰

Kan man bli annat än både rörd och glad när man ser dessa prydnader?

Med enkla medel går det att få till stånd fin vårstämning.

Skärtorsdagshälsningar till er alla! Jag brukar skämtsamt ibland säga såsom finnen som tog fram kniven (citat jag hört då jag bodde i Sverige): ”Jag ska inte skäära, paara rispa”. Och han säger det inte med sje-ljud utan med SK-ljud såsom i ordet skulle eller skare 🙂
Över skaren hoppade haren. Glad stundande påsk till er alla!
Så mysigt påskpynt som gör en glad. Såg lite påskris i byn som lyste upp.
Kramar från oss
Ja, såsom BP skrev – det behöver inte kosta så mycket att pynta upp och många blir glada.
Kramar!
Vilka roliga påskdekorationer! Det behövs inte mycket och det behöver inte kosta skjortan heller för att väcka lite vårkänslor. Å vädret verkar vara väldigt inställsamt hos er också. Det är det inte här. Har inte heller sett en enda påskutsmyckning.
Så jag skrattade åt finnens roliga uttal. Du är verkligen otroligt duktig på att härma uttalet.
Önskar dig också en Glad Påsk:-)
Jak försööker skriiva så att man höör hur finnen talar när han säga nåkåt på svenska 🙂
Här är det sol och några plusgrader – verkligen härligt väder! Hoppas ni får samma senast imorgon lördag!
Så fint och dekorativt där i lunden. Hoppas du får en lång och ledig helg!
Kan vara helt ledig två, kanske tre dagar. På måndag är det åter jobb som gäller för att tidningen ska ut.
Har lite muskelvärk nu också, kanske nya medicinen?
Men vi ska njuta nu av stundande vår!
Den dagen man förlorar barnasinnet, har man förlorat mycket 🙂
Ja, då har man förlorat väldigt mycket.
Glad påsk till dig!
Påsken gillas nog av alla barn – men även av vuxna som en vårfest. Kul med allt pynt som folk gläder med. Kollar baklänges så jag önskar glad och vilsam påsk även här.
Läser själv också bloggar baklänges 🙂 Från nyaste inlägget bakåt.
Ja, det är roligt med alla färger och då solen äntligen började värma och snön smälter fort.
Våren är en underbar tid, trots allt vägdamm 😀